بی‌دود یا همان بیدود، از #Gamification بهره می‌برد. Gamification یا به قول فرهنگ‌ستان «بازی‌وار‌سازی» اصطلاحی است که در این سال‌ها خیلی سر زبان‌ها افتاده و کاربردهای متعددی پیدا کرده است. #گیمیفیکیشن درواقع روشی است که فعالیت‌های عادی و حتی خیلی جدی را برای شما مثل یک بازی، جذاب و سرگرم‌کننده می‌سازد، جوری که از انجام دادن‌ش لذت ببرید و شوق تکرارش را داشته باشید. شما وقتی از این دوچرخه‌ها استفاده می‌کنید حال و هوای ورود به یک بازی جمعی را پیدا می‌کنید. برای من که چیزی شبیه بازی #GTA است!. روی نقشه دوچرخه را پیدا می‌کنم و از کنار خیابان برش می‌دارم، بعد هر جا که دلم خواست رهای‌ش می‌کنم!، انگار که تهران پلتفرم یک بازی کامپیوتری است و همه می‌توانند خود را وارد این بازی کنند.

بیدود از مفهوم #Co بهره می‌برد. Co پیش‌وندی است که در زبان انگلیسی برای ساخت مفهوم اشتراک استفاده می‌شود. الآن از کلماتی مثل #Coliving #Cospace و #Cowork در ادبیات معماری و شهرسازی استفاده می‌شود. #دوچرخه_های_اشتراکی هم در دنیا در امتداد همین مفهوم ایجاد شده‌اند. در #دنیای_اشتراکی همه چیز بهینه می‌شود، هزینه و مصرف کم شده و بهره‌وری بالا می‌رود. مثلاً برای منی که دوچرخه‌ام سال‌هاست به خاطر دردسرهای نگه‌داری‌اش گوشه‌ی حیاط افتاده و چیزی شبیه به آینه دق شده، دوچرخه‌ی اشتراکی یک آشتی دوباره با #شهرپیمایی روی دو چرخ، با هزینه و دردسرِ خیلی کم‌تر است.

فقط خواستم اشاره‌ای به این دو موضوع بکنم، نقد دوچرخه‌ها را بقیه زیاد نوشته‌اند. صرفاً این را بگویم که از بیدود باید در سرازیری استفاده کنید و الا ممکن است به کل قید دوچرخه‌سواری را بزنید. :)

راستی اگر خواستید ثبت‌نام کنید این کد من است: B07AD

* آدرس صفحه‌ی صاحب عکس را هم گم کردم متأسفانه.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

عشق بچه گلبرگ یاس Billy Andrew مدرسه رویایی همه چیز درباره گل ها نمايشگاه مبل فروش محصوللات فرهنگی انجام پایان نامه گیسو کمند - موسیقی ایرانی